Regulamin Organizacyjny

Załącznik do Uchwały Nr 2/2007 z dnia 20 lipca 2007r.

Zgromadzenia Ogólnego Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy

 

 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY

SAMORZĄDOWEGO KOLEGIUM ODWOŁAWCZEGO

W LEGNICY

 

(tekst jednolity)

 

Rozdział I

Przepisy ogólne

§ 1

  1. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy zwane dalej „Kolegium” działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 12 października 1994r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. Nr 79, poz. 856 z późn. zm./ zwanej dalej „ustawą” oraz przepisy innych aktów prawnych regulujących organizację i postępowanie przed Kolegium, jak też na podstawie niniejszego regulaminu.
  2. Regulamin odpowiada wymaganiom określonym w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych /Dz.U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm./

§ 2

  1. Kolegium jest organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
  2. Na zasadach określonych w odrębnych ustawach, Kolegium orzeka w innych sprawach niż wymienione w ust. 1.

§ 3

Kolegium jest państwową jednostką budżetową.

Rozdział II

Ustrój Kolegium

§ 4

  1. W skład Kolegium wchodzą: Prezes, Wiceprezes oraz pozostali członkowie.
  2. Organami Kolegium są:
    • Zgromadzenie Ogólne Kolegium,
    • Prezes Kolegium.
  3. Do zadań organów Kolegium należą sprawy wymienione w przepisach ustawy oraz inne obowiązki powierzone im na mocy przepisów szczególnych.

§ 5

  1. Pracami Kolegium kieruje Prezes przy pomocy Wiceprezesa.
  2. Wiceprezes Kolegium zastępuje Prezesa podczas jego nieobecności z zastrzeżeniem tych kompetencji, które należą do wyłącznej kompetencji Prezesa.
  3. Prezes Kolegium wydaje zarządzenia w sprawach organizacyjnych, finansowych i dotyczących gospodarowania majątkiem Kolegium.

§ 6

Liczbę członków Kolegium określa Zgromadzenie Ogólne Kolegium na wniosek Prezesa.

Rozdział III

Wybór kandydatów na prezesa Kolegium

§ 7

  1. Uprawnieni do kandydowania na stanowisko Prezesa składają pisemne oferty do Kierownika Biura Kolegium, nie później niż na 7 dni przed wyznaczonym terminem Zgromadzenia Ogólnego Kolegium, w sprawie wyboru kandydatów na Prezesa Kolegium. Za datę zgłoszenia uznaje się dzień wpływu oferty do siedziby Kolegium w Legnicy.
  2. Do oferty należy dołączyć życiorys oraz informacje o dotychczasowej pracy zawodowej uzasadniające predyspozycje kandydata do pełnienia funkcji kierowniczej.
  3. Do oferty zgłoszonej przez etatowego członka innego Kolegium, poza życiorysem i informacją wskazanymi w pkt 2, należy dołączyć dokument potwierdzający fakt pełnienia obecnie przez niego funkcji etatowego członka Kolegium oraz odpis dyplomu studiów.
  4. Informację o terminie składania ofert oraz o terminie Zgromadzenia Ogólnego w sprawie wyborów kandydatów na Prezesa Kolegium, ogłasza się na tablicy informacyjnej Kolegium w Legnicy na 14 dni przed wyznaczoną datą Zgromadzenia Ogólnego.
  5. W celu przeprowadzenia wyboru kandydatów na prezesa Kolegium, Zgromadzenie Ogólne Kolegium wybiera przewodniczącego Zgromadzenia i Komisję Skrutacyjną. Przewodniczący Zgromadzenia dokonuje otwarcia ofert i przedstawia kandydatury Zgromadzeniu Ogólnemu.
  6. Każdy członek Zgromadzenia oddaje głos na wybranych przez siebie nie więcej niż dwóch kandydatów, poprzez postawienie znaku „x” przy nazwisku kandydata.
  7. 1. Niezwłocznie po zakończeniu głosowania Komisja Skrutacyjna zlicza karty do głosowania oraz ustala:
    1. liczbę członków Kolegium uczestniczących w Zgromadzeniu,
    2. liczbę oddanych głosów,
    3. liczbę głosów ważnych,
    4. liczbę głosów nieważnych,
    5. liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.

2. Z nieważne uznaje się głosy:

  1. oddane na kartach innych niż przekazane do głosowania,
  2. oddane na kartach, na których nie umieszczono znaku X, przy żadnym z nazwisk kandydatów.
  3. oddane na kartach, na których zamieszczono znak „x” przy większej liczbie nazwisk niż dopuszczalna w danym głosowaniu, odpowiednio do treści art. 5 ust. 1 i 2 ustawy,

8. Na podstawie wyników ustalonych w protokole z głosowania Zgromadzenie Ogólne Kolegium stwierdza, w drodze uchwały, wynik wyboru kandydatów na Prezesa Kolegium.

Rozdział IV

Członkowie Kolegium

§ 8

  1. Członkostwo w Kolegium ma charakter etatowy lub pozaetatowy.
  2. Członek Kolegium, powinien w wypełnianiu urzędu strzec powagi stanowiska i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności lub osłabić zaufanie do jego bezstronności.
  3. Członek Kolegium, obowiązany jest stale podnosić kwalifikacje zawodowe.
  4. Członek Kolegium, na powierzonym mu stanowisku, obowiązany jest wypełniać obowiązki uczciwie, godnie i sumiennie, orzeczenia wydawać bezstronnie, według swego sumienia i zgodnie z prawem oraz dochować tajemnicy służbowej, państwowej i skarbowej.
  5. Członek Kolegium podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej w związku z postępowaniem uchybiającym jego obowiązkom lub godności zawodowej.
  6. Sprawy związane z orzekaniem w sprawach dyscyplinarnych członków Kolegium regulują przepisy ustawy i rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2001r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego wobec członków samorządowego kolegium odwoławczego oraz wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcia /Dz.U. z 2001r. nr 14, poz. 125/.

§ 9

Członek Kolegium obowiązany jest zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość przy wypełnianiu swej funkcji.

Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po ustaniu członkostwa Kolegium.

§ 10

Członek etatowy w przypadku zaistnienia sytuacji, o której mowa w art. 18a ustawy, winien powiadomić Prezesa Kolegium o tym fakcie, w terminie 7 dni od powzięcia informacji.

§ 11

Szczegółowe zasady organizacji i wykorzystania czasu pracy przez członków Kolegium i pozostałych jego pracowników, określa regulamin pracy Kolegium.

§ 12

  1. System płac członków Kolegium i pozostałych pracowników Kolegium określa Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia.

2. Decyzje o przyznaniu dodatku specjalnego oraz nagród dla pracowników  Kolegium podejmuje Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy bez odrębnego uzasadnienia.

3. Wysokość dodatku specjalnego oraz nagród dla Prezesa Kolegium potwierdza każdorazowo Wiceprezes Kolegium lub Kierownik Biura Kolegium.

4. Pozaetatowi członkowie Kolegium, otrzymują wynagrodzenie ustalone w oparciu o przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów oraz wydane na jego podstawie, zarządzenie Prezesa Kolegium.

§ 13

W przypadku ustania stosunku pracy z etatowym członkiem Kolegium z przyczyn innych, niż określono w art. 6 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, Prezes Kolegium, może – na jego wniosek - wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o wybór na członka pozaetatowego.

Rozdział V

Składy orzekające

§ 14

  1. Sprawy (odwołania, zażalenia, wnioski, skargi do sądu administracyjnego) rozpatrywane są przez składy orzekające, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
  2. Kolegium orzeka w składzie trzyosobowym. Składowi orzekającemu przewodniczy Prezes Kolegium lub wyznaczony przez niego etatowy członek Kolegium. W składzie orzekającym nie może uczestniczyć członek Kolegium, będący pracownikiem administracji publicznej, której sprawa dotyczy.
  3. Prezes Kolegium wydaje pisemne zarządzenie o wyznaczeniu składu orzekającego do rozpatrzenia sprawy na posiedzeniu lub rozprawie, w którym wskazuje członków składu orzekającego w tym członka sprawozdawcę.
  4. Jeżeli z przyczyn losowych konieczna jest zmiana składu orzekającego – Prezes Kolegium wyznacza inny skład orzekający lub członka składu orzekającego.
  5. Przewodniczący składu orzekającego zapewnia dyscyplinę, terminy i właściwy tok rozpoznawania spraw.
  6. Merytoryczne przygotowanie sprawy na posiedzenie lub rozprawę oraz ustalenie konieczności udziału innych osób i ich wezwania, jest obowiązkiem sprawozdawcy.
  7. Przy orzekaniu członkowie składu orzekającego związani są wyłącznie przepisami prawa.

§ 15

  1. Prezes Kolegium może spośród etatowych członków Kolegium wyznaczyć Koordynatorów Działów Orzecznictwa.
  2. Do obowiązków Koordynatorów Działów Orzecznictwa należy wykonywanie czynności powierzonych przez Prezesa Kolegium.

§ 16

  1. Rozstrzygnięcia zapadające w toku postępowania /incydentalne/, podejmowane są przez skład orzekający w danej sprawie lub też przez odrębny skład orzekający, wyznaczony jedynie dla tego rozstrzygnięcia.
  2. W przypadku wznowienia postępowania przed Kolegium lub wniesienia do  wojewódzkiego sądu administracyjnego skargi na rozstrzygnięcie wydane przez Kolegium, sprawy rozpatruje skład orzekający, który wydał rozstrzygnięcie stanowiące przedmiot wznowienia lub skargi. Do rozpatrzenia sprawy może być wyznaczony inny skład orzekający, w którym winien uczestniczyć sprawozdawca lub przewodniczący poprzedniego składu orzekającego.
  3. W przypadku wystąpienia przez stronę z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej decyzją lub postanowieniem wydanymi w pierwszej instancji przez Kolegium /art. 127 § 3 Kpa, art. 221 Ordynacji podatkowej/ lub z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji wydanej przez Kolegium /art. 157 § 1 Kpa, art.248 § 2 pkt 2/- sprawy rozpatruje nowy skład orzekający.

Rozdział VI

Załatwianie spraw

§ 17

  1. Wpływające do Kolegium pisma (m.in. odwołania zażalenia, wnioski, skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego) rejestrowane są w repertorium, zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji kancelaryjnej.
  2. Sprawy wniesione do Kolegium rozpoznaje się według kolejności ich wpływu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej
  3. W uzasadnionych przypadkach Prezes Kolegium może zarządzić rozpoznanie sprawy lub określonych spraw poza kolejnością, o której mowa w ust. 2.

§ 18

  1. Wykonywanie wszelkich czynności w toku sprawy, należy do członka sprawozdawcy, z wyłączeniem czynności zastrzeżonych przez ustawę lub regulamin organizacyjny Kolegium dla Prezesa Kolegium, przewodniczącego składu orzekającego w danej sprawie lub Koordynatora Działu Orzecznictwa.
  2. Członek Kolegium, który wyznaczony jest jako sprawozdawca, po dokonaniu formalnej oceny sprawy, występuje – w miarę potrzeby- do Koordynatora Działu Orzecznictwa (przewodniczącego składu orzekającego) o wykonywanie niezbędnych czynności przygotowawczych, w celu zgromadzenia pełnego materiału dowodowego, umożliwiającego przedstawienie sprawy na posiedzeniu składu orzekającego lub rozprawie, a także w celu zapewnienia udziału w rozprawie stron postępowania i innych osób.
  3. Wymienione w ust. 2 czynności przygotowawcze w stosunku do stron i organów, wykonuje – przy udziale Biura Kolegium i członka sprawozdawcy – Koordynator Działu Orzecznictwa (przewodniczący składu orzekającego).

§ 19

  1. Orzeczenia Kolegium zapadają po przeprowadzeniu rozprawy lub na posiedzeniu niejawnym.
  2. Posiedzenie lub rozprawa powinny być tak przygotowane i przeprowadzone, aby sprawę można było rozstrzygnąć w jednym dniu bez jej odraczania.

§ 20

  1. Przed rozprawą powinna odbyć się narada wstępna składu orzekającego, w celu omówienia występujących w sprawie zagadnień.
  2. W toku narady członkowie składu ustalają czy i jakie zasadnicze elementy stanu faktycznego należy dodatkowo ustalić na rozprawie.
  3. Przewodniczący składu orzekającego zapewnia, aby członkowie składu orzekającego zapoznali się z aktami sprawy przed rozprawą, rozprawa rozpoczęła się punktualnie i przebiegała w sposób niezakłócony, a także aby w toku rozprawy nie pominięto okoliczności koniecznych do wyjaśnienia sprawy i jej sprawnego zakończenia, a także aby podczas narady omówiono wszystkie zagadnienia i aby rozstrzygnięte zostały wszystkie wnioski stron.
  4. Po wywołaniu sprawy, przewodniczący składu orzekającego otwiera rozprawę i ustala prawidłowość zawiadomienia oraz uczestnictwo stron i osób wezwanych na rozprawę.
  5. Jeżeli nie zachodzą przeszkody do rozpoznania sprawy, w przypadku, gdy zawarcie ugody jest dopuszczalne – przewodniczący wzywa strony do zwarcia ugody.

Uzgodnioną formułę ugody wpisuje się do protokołu rozprawy i zawiadamia     strony o dalszym toku postępowania /wydanie orzeczenia na posiedzeniu niejawnym/, a następnie zamyka rozprawę.

  1. W przypadku braku możliwości zawarcia ugody, członek sprawozdawca rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym przedstawia przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania, a w szczególności treść zaskarżonego rozstrzygnięcia oraz zarzuty i wnioski zawarte w środku zaskarżenia jak również kwestie wymagające ustalenia. W miarę potrzeby odczytuje się z akt poszczególne jej części.
  2. Po zakończeniu sprawozdania – przewodniczący wzywa strony do ustosunkowania się co do zupełności dokonanych ustaleń i do ewentualnego zgłoszenia wyjaśnień, oświadczeń i wniosków dowodowych.
  3. Przewodniczący udziela głosu stronom w kolejności przez siebie ustalonej.
  4. Jeżeli wszystkie kwestie, pojawiające się podczas rozprawy, zostaną rozstrzygnięte – przewodniczący zamyka rozprawę informując strony o dalszym toku postępowania.
  5. Skład orzekający rozstrzyga sprawę po odbyciu niejawnej narady. Narada obejmuje dyskusje, głosowanie nad orzeczeniem i zasadniczymi motywami rozstrzygnięcia.
  6. Z przebiegu rozprawy /w tym narady/ i posiedzenia niejawnego, sporządza się protokół. Protokolantem może być wyznaczony przez przewodniczącego składu orzekającego jeden z członków składu orzekającego, wyznaczony przez Prezesa Kolegium – pracownik Biura Kolegium, członek Kolegium, aplikant lub praktykant.
  7. Protokół zawiera w szczególności: datę posiedzenia lub rozprawy, imiona i nazwiska członków składu orzekającego oraz protokolanta, określenie przedmiotu sprawy, imiona i nazwiska stron, ich pełnomocników oraz innych osób obecnych na rozprawie, treści złożonych oświadczeń stron i treść orzeczenia składu orzekającego. Protokół podpisują wszystkie osoby obecne na rozprawie.
  8. Rozstrzygnięcie zapadłe w wyniku narady i głosowania, winno być niezwłocznie, na podstawie protokołu rozprawy – ogłoszone stronom ustnie.

§ 21

  1. Rozpoznawanie przez skład orzekający sprawy na posiedzeniu niejawnym /bez wzywania i udziału stron/ w pierwszej kolejności obejmuje rozpoznanie kwestii formalnych sprawy /właściwość rzeczowa i miejscowa, reprezentację stron postępowania, wniesione należności tytułem opłat i kosztów postępowania oraz inne warunki formalne wymagane w przepisach Kpa i Ordynacji podatkowej/.
  2. Następnie członek sprawozdawca przedstawia przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania, a w szczególności treść zaskarżonego rozstrzygnięcia oraz zarzuty i wnioski zawarte w środku zaskarżenia jak również kwestie wymagające ustalenia. W miarę potrzeby odczytuje się z akt poszczególne jej części.
  3. Po zbadaniu przez członków składu orzekającego istniejącego stanu faktycznego sprawy, przeprowadza się dyskusję prawną co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy i następnie przegłosowuje zaproponowane przez sprawozdawcę jej rozstrzygnięcie. Przegłosowane rozstrzygnięcie zapisuje się w protokole. W protokole zamieszcza się również informacje o fakcie zgłoszenia przez członka Kolegium zdania odrębnego. Protokół z posiedzenia niejawnego powinien zawierać elementy określone w § 20 ust. 12 niniejszego regulaminu.
  4. Podczas narady i głosowania może być obecny – oprócz członków składu orzekającego jedynie protokolant.
  5. Protokół posiedzenia składu orzekającego Kolegium sporządza pracownik Biura Kolegium, aplikant lub praktykant wyznaczony przez Kierownika Biura.
  6. Skreśleń i poprawek w protokole dokonuje się tak aby skreślenia i poprawka były czytelne. Obok skreślenia zamieszcza parafę osoba sporządzająca protokół.

§ 22

  1. Orzeczenia Kolegium zapadają większością głosów i są podpisywane przez wszystkich członków składu orzekającego, nie wyłączając przegłosowanego.
  2. Przegłosowany członek składu orzekającego ma prawo zgłosić zdanie odrębne, uzasadniając je na piśmie w terminie 7 dni od dnia odbycia narady. Zdanie odrębne dołącza się do akt sprawy. W przypadku, gdy zdanie odrębne zgłosi sprawozdawca, uzasadnienie rozstrzygnięcia sporządza przewodniczący składu orzekającego.

§ 23

  1. Na podstawie rozstrzygnięcia zawartego w protokole z rozprawy lub posiedzenia niejawnego, sprawozdawca sporządza, w terminie do 14 dni od dnia jego podjęcia, uzasadnienie decyzji, postanowienia lub orzeczenie Kolegium, zgodnie z wymogami Kpa i Ordynacji podatkowej.
  2. Rozstrzygnięcie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kopie decyzji, orzeczeń, postanowień podpisuje Prezes, Wiceprezes lub Kierownik Biura, po opatrzeniu ich pieczątką o treści „Na oryginale właściwe podpisy, za zgodność z oryginałem”.

§ 24

  1. Po załatwieniu sprawy Kolegium zwraca akta organowi pierwszej instancji załączając rozstrzygnięcie.
  2. W przypadku, gdy na rozstrzygnięcie Kolegium przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub sprzeciw do sądu powszechnego a z treści rozstrzygnięcia nie wynika konieczność jego wykonania, lub nie stoi temu na przeszkodzie interes prawny strony, Kolegium może zwrócić akta sprawy organowi pierwszej instancji po upływie terminu wniesienia skargi lub sprzeciwu.

§ 25

  1. W przypadku odwołania od decyzji zaopatrzonej w rygor natychmiastowej wykonalności albo zażalenia w postępowaniu egzekucyjnym, sprawozdawca niezwłocznie ustala z przewodniczącym składu orzekającego, termin posiedzenia niejawnego.
  2. W razie wstrzymania przez Kolegium wykonania zaskarżonej decyzji albo postanowienia, odpisy orzeczenia Kolegium doręcza się stronom i organom administracyjnym niezwłocznie.

§ 26

  1. W przypadku wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie Kolegium, Prezes przekazuje ją składowi orzekającemu do rozpatrzenia. Skład orzekający może w trybie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153, poz. 1270/ uwzględnić skargę w całości. W tym przypadku nowe rozstrzygnięcie Kolegium przesyła się wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu. Określone w niniejszym regulaminie zasady rozpatrywania spraw przez Kolegium stosuje się odpowiednio.
  2. Jeżeli skład orzekający nie zmieni własnego rozstrzygnięcia na skutek skargi złożonej przez stronę, Kolegium przedstawia odpowiedź na skargę wraz z aktami sprawy wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia. Odpowiedź na skargę sporządza sprawozdawca lub inny członek Kolegium wyznaczony przez Prezesa Kolegium.
  3. Wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu oraz stronom postępowania przesyła się odpowiedź na skargę podpisaną przez Prezesa Kolegium lub Wiceprezesa.
  4. W toku postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym Kolegium reprezentuje Prezes Kolegium lub wyznaczony przez niego członek Kolegium.

§ 27

  1. W przypadku wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. Nr 46, poz. 543 z późn. zm./ przekazanie akt sprawy właściwemu sądowi należy do obowiązków przewodniczącego składu orzekającego.

Przekazanie akt sprawy wraz ze sprzeciwem, winno nastąpić niezwłocznie od dnia doręczenia Kolegium sprzeciwu.

§ 28

  1. Prezes Kolegium podpisuje pisma kończące sprawę, w sposób inny, niż przez orzeczenie składu.
  2. Prezes Kolegium podpisuje też pisma z żądaniem potrzebnych informacji i dokumentacji dotyczących działalności organów jednostki samorządu terytorialnego, o których mowa w art. 19 ust. 2 pkt 1 ustawy.

§ 29

Wszystkie pisma wychodzące z Kolegium winny być przekazywane do Biura Kolegium celem ich ekspedycji.

 

Rozdział VII

Biuro Kolegium

§ 30

  1. Obsługę kancelaryjno – biurową oraz obsługę Kolegium – jako jednostki organizacyjnej – zapewnia Biuro Kolegium.
  2. Biuro Kolegium wykonuje zadania służby pracowniczej.

§ 31

  1. Do obowiązków Biura Kolegium należy w szczególności:
    1. przyjmowanie i rejestracja wpływających do Kolegium pism,
    2. prowadzenie rejestru spraw toczących się przed Kolegium oraz skarg wniesionych do wojewódzkiego sądu administracyjnego,
    3. prowadzenie repertorium alfabetycznego,
    4. przygotowywanie i przedstawianie do podpisu składom orzekającym i Prezesowi Kolegium, rozstrzygnięć i pozostałej korespondencji Kolegium,
    5. ekspedycja korespondencji Kolegium,
    6. prowadzenie archiwum Kolegium,
    7. wykonywanie innych zadań wynikających z niniejszego regulaminu i poleceń Prezesa Kolegium.

§ 32

        1. Na czele Biura stoi Kierownik, który podlega Prezesowi Kolegium.

  1. Kierownik Biura odpowiada za pracę Biura, a w szczególności:
    1. prawidłowość stosowania przepisów regulaminu wewnętrznego oraz instrukcji kancelaryjnej, a także sposób wykonywania zarządzeń Prezesa i organizację pracy Biura,
    2. sposób prowadzenia ksiąg i innych urządzeń ewidencyjnych oraz rzetelność sporządzania sprawozdań statystycznych,
    3. warunki pracy, wyposażenie i poziom przygotowania pracowników Biura,
    4. wykonywanie zadań w zakresie służby pracowniczej i innych czynności związanych z funkcjonowaniem Kolegium jako jednostki organizacyjnej.
  2. Instrukcję kancelaryjną wprowadza Prezes Kolegium w drodze zarządzenia wewnętrznego.

Rozdział VIII

Gospodarka finansowa Kolegium

§ 33

  1. Gospodarka finansowa Kolegium, prowadzona jest na podstawie planu finansowego, opracowanego w oparciu o kwoty dochodów i wydatków wynikających z podziału układu wykonawczego budżetu państwa, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
  2. Projekt planu przygotowuje Główny Księgowy Kolegium.
  3. Plan finansowy Kolegium zatwierdza Prezes Kolegium.
  4. Prezes Kolegium w drodze zarządzenia wewnętrznego określa instrukcję ewidencji i kontroli dokumentów finansowych oraz ich przechowywania.
  5. Prezes Kolegium w drodze zarządzenia określa zakładowy plan kont.

§ 34

  1. Obsługę finansową Kolegium zapewnia Główny Księgowy, który podlega Prezesowi Kolegium.
  2. Do kompetencji Głównego Księgowego należy:
    1. współdziałanie z Kierownikiem Biura Kolegium przy ustalaniu projektu planu finansowego Kolegium,
    2. współdziałanie z Kierownikiem Biura Kolegium, przy realizacji wydatków osobowych i rzeczowych,
    3. prowadzenie dokumentacji finansowo – księgowej,
    4. sporządzanie sprawozdań z wykonania planu,
    5. wykonywanie innych czynności wymaganych przepisami szczególnymi oraz zarządzeniami Prezesa Kolegium.

Rozdział IX

Przepisy końcowe

§ 35

Regulamin wchodzi w życie z dniem 20 lipca 2007r.     

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Olejnik Anna
(2015-01-07 09:32:36)
Ostatnio zmodyfikował:
Olejnik Anna
(2021-02-19 07:54:45)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki